Güneysu'da Turizm
Görüntüleme : 2497

Rize Merkezden 14 Km, sahilden ise 9 km. Güney yönünde ve deniz seviyesinden 153 metre yüksekte (rakımda)  bulunan İlçemiz Güneysu, 1000′in üzerinde bitki türüyle, yeşilin her tonunun dört mevsim eksik olmadığı, dünyadaki ender yerleşim yerlerinden biridir. Eşsiz doğa güzellikleriyle donanmış Rize’nin bu şirin İlçesi, bin bir çeşit çiçekli yaylaları, doğal içme suyu kaynakları, gür ve berrak akışlı ırmakları, bitki örtüsüyle, az sayıda da olsa yaban hayatıyla, dört mevsim öten çeşit çeşit kuşlarıyla,  esasında doğal turizm zenginliğine sahiptir.

Fakat bugüne kadar, bölgenin bu üstün özellikleri değerlendirilememiş ve turizm gerçek anlamda hizmete sokulamamıştır. Bölgenin turizm potansiyelini değerlendirme hususunda ulaşım, konaklama, yeme-içme, eğlence, alışveriş ve seyahat organizasyonu gibi daha birçok hizmetlerin tümünü içeren çok yönlü faaliyetleri koordineli bir şekilde  ele almak gerekmektedir.

Bölgemizdeki bir çok alanımız, yamaç paraşütü, trekking, av turizmi ve her türlü kış sporlarına müsaittir. Deremiz ise rafting için bulunmaz pistlerdendir. İlçemizin Güney yönünde bulunan ve KAROS olarak bilinen dağlar, kayak turizmine elverişlidir.

İlçe merkezinden 9 km. mesafede ki Başköy ve 6 km. içerde ki Çamlıca köyünde bulunan kaplıcalar her türlü mide, böbrek ve bağırsak hastalıklarına şifadır.

Kiremitköy deresi üzerinde bulunan doğal şelaleli Katarahte gölü, izleyenleri adeta büyülemektedir. Yazın sıcak günlerde serinlenmek için suya giren insanlarla dolup taşmaktadır. Hoşça vakit geçirmek, tatlı suda yüzmenin zevkini yaşamak isteyenler ile yüksekten suya atlamak isteyenlerin tercih ettiği essiz bir yerdir.

09.04.2012 günü değerli hemşerilerimiz Abdullah Yığcı, Hikmet Yanık ve Galip Gündoğar tarafından yerinde yapılan ölçümlerde aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere kayanın göl seviyesinden yüksekliğinin 9,50 metre, şelaleyi oluşturan suyun 8 metre yükseklikten döküldüğü ve göldeki su derinliğinin ise 5,40 metre olduğu tespit edilmiştir.

Ayene Dağının tepesinde bulunan cami ise inzivaya çekilen insanların uğrak yeridir. Buradan İlçeyi ve etrafını gündüz/gece olmak üzere seyretmek insana farklı bir duygu vermektedir. Dağın deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1100 metredir.

Handüzü Yaylası İlçe Merkezinden 16 km. uzaklıkta olup deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1250 metredir. Her yıl burada düzenli olarak yayla şenlikleri yapılmaktadır. Günübirlik yayla turizmi için görülmeye değer bir yerdir. Günübirlik de olsa olumsuz hava koşullarından korunabilmek için giyecek bakımından tedbirli olmak gerekmektedir. Zira çok güzel bir hava varken bile bir anda yağmur başlayabilir, serin ruzgar esebilir, hatta duman ve sis anında her tarafı kaplayarak göz gözü görmez hale gelebilir. Böyle bile olsa o anları Handüzü yaylasında yaşamak insana büyük keyif vermektedir. Tamamen doğal bir ortam olup yaylada alışveriş yapma imkanı bulunmamaktadır. İhtiyaç duyulan yiyecek-gıda maddelerinin temin edilerek hazırlıklı gidilmesi gerekmektedir.

 

 

Facebook'tan Takip Edin
Twitterda Takip Et
Ziyaretçi Defteri
Osman Kabil :
Hafızlar derneğini yapmış oldukları çalışmalar dol..
Habibe Eryaman :
Günhafder faaliyetlerini takdire şayan buluyorum. ..
Ömer Türk :
Sivil toplum örgütü olarak günhafderin başlatmış o..
Dilara Atmaca :
Günhafderin çalışmalarını ilgiyle takip ediyorum. ..
Fahri Baş :
Yüce Rabbim hizmetlerinizde başarılar ihsan eylesi..
Tüm Yazılar
Merkez Mah.Yusuf Hoca Cad. No 63 - E-Mail : iletisim@gunhafder.org
Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem