21.09.2021
GÜNHAFDER Geleneksel Sahur Sofrasında Buluştu

GÜNHAFDER Geleneksel Sahur Sofrasında Buluştu


  • 19 Haziran 2017 Pazartesi 11:21
  • 812

Güneysu Kur'an Hafızları Eğitim ve Kültür Derneği (GÜNHAFDER), Ramazan ayı vesilesiyle bu yıl beşincisini düzenleyerek geleneksel hale getirdiği sosyal dayanışma ve sahur programıyla örnek oluyor.

Güneysu Kur'an Hafızları Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulunun, Ramazan ayının manevi ikliminde buluşmak amacıyla düzenlemiş olduğu sahur sofrası programına, Rize İl Müftüsü İsmail Yalçın, Müftü Yusuf Karali Diyanet Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bilgin, Güneysu Müftüsü Abdulkerim Çelik, Hemşin Müftüsü Abdullah Köseoğlu, Rize İl Göç İdaresi Müdürü Enes Tüfekçi, Günhafder Başkanı Mustekim Kaba, İmam Hatipler ve Dernek Üyeleri katıldı.

Tanışma ve kaynaşmadan sonra açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren GÜNHAFDER Başkanı Mustekim Kaba, Allah (c.c.)'ın dünya nizamını üç şey sağladığını ifade ederek, bunların adalet ve ölçü ile yakınına yardımla davranış güzelliği ve ihsan, bağış, ibadet olduğunu söyledi. Kur’an-ı Kerim’in korunması konusuna da değinen Kaba; ”Kur’an-ı Kerim önce Levh-i Mahfuz, oradan dünyaya inzal, Beyt-i İzzeden Rasulüllah’a inzal olundu. Okuyarak, Ezberlenerek-Hafızlık, yaşayarak ve yayarak Kur’an-ı Kerim’in mesajını aslını kaybetmeden yeni nesillere ulaştırmak her müslümanın öncelikli hedefi olmalıdır.” dedi. Kaba, sağlıklı bir din anlayışı, inancı akılla birleştirebilen, nitelikli, vasıflı ve yorumlayıcı öğrenci modelini hayata kazandırmanın gereği üzerinde durdu.

GÜNHAFDER Genel Başkan Yardımcısı Adem Erkan ise yapacakları çalışmalar hakkında geniş bilgi verirken, İl Müftüsü İsmail Yalçın ise "Kur’an ve Sünnet eksenli bir nesil yetiştirmek istiyorsak bu davaya sahip çıkmalıyız" sözleriyle dernek yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında ellerinden geldiğince destek olmaya çalışacaklarını ifade etti.

Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bilgin, "Rize'de hâfızlarımızın meşru eğitim davasını savunan ve bunun için dünden bugününe çaba sarfeden Günhafder'e elimizden gelen desteği vermeye hazırız mesajını verdi.

Program, sahur yemeğinin ardından Suriye, Filistin ve Dünyada zülme uğrayan din kardeşlerimiz için edilen dualarla son buldu.