21.06.2024
Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi

Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi


  • 9608

Zavendikli Mustafa YILDIZ Hocaefendi, resmi kayıtlara göre 1 Ocak 1932 yılında Rize İli Güneysu İlçesi Adacami Köyünde dünyaya geldi. Sofuoğullarından Kadir Efendinin oğludur. Küçük yaşta Adacami Köyü Anca Camiinde hafızlığa başladı. Daha sonra Zavendik Camiinde imam-hatiplik yaptı. Külünkoğlu Mehmet Efendi’den 14 yaşında iken hafızlını tamamladı.

       Şer-i ilimler  tahsiline  başlayan Hocaefendi, Adacami Köyü İmam-hatipliğinin yanı sıra Çayeli Musadağı (Arpik) Köyü’nde Maksut Hocaefendiden icazet aldı. Vatanı görevini Erzurum’da yaparken Erzurum Müftüsü Sakıp Efendiden ve askerlik görevinden sonra da eski Rize Müftüsü Yusuf Karali Hocaefendiden dini ilimler eğitimi aldı. Zavendik Cami Kur’an Kursu Hocalığı yapan Hocaefendi, vaizlik sınavını kazanmasından sonra ilk görev yeri olan Erzincan’ın İliç İlçesine atandı. Daha sonra sırasıyla Rize merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar, Sürmene vaizlikleri ile Mataracı Kız Kur’an Kursu ve Müftü Mahallesi Erkek Kur’an Kursu hocalığı ve yöneticiliği yaptı.

      Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilen Hocaefendi: Sarf-Nahiv, Tefsir, Hadis, Usul-u Fıkıh, Kelam, Mantık, Akaid, Feraiz (İslam Miras Hukuku), Tashih-i Huruf, Tecvid ve Tasavvuf ilimlerine vakıf  idi. Nüfus ve tapu kadastro müdürlüklerinde resmi yeminli tercümanlık da yapan Hocaefendi, 1990 yılında İrşad Vakfını kurmuş ve ölümüne kadar da bu vakfın başkanlığını yapmıştır.

        Ehl-i Sünnete bağlı, takva sahibi, riyadan uzak bir hayat tarzı sürdüren, takvaya uygun fetva veren, Hanefi Fıkhının sıkı bir takipçisi Zavendikli Mustafa YILDIZ Hocaefendi ömrünün tamamını, İslam’a hizmet yarışı ile geçirmiş ve biz dostlarının gönlünde  kendisine haklı bir yer edinmiştir.

        Hak vaki olmadan çok kısa bir süre önce;

                       - Herkese selam söyleyin,

                       - Hakkımı herkese helal ediyorum,

                  – Herkes de bana hakkını helal etsin, eserlerime, talebelerime ve hizmetlerime sahip çıkın diyen Hocaefendi sohbetlerinde olduğu gibi son nefesinde:

                              “Hak tecelli eyleyince her işi asan eder

                                Halk eder esbabını bir lahzada ihsan eder”

        Beytini okumuştur.

      Kur’an-ı Kerim’in nuruyla aydınlanmış ve onun nuruyla etrafını aydınlatmış bir alim, Müslüman şahsiyetinin saygın, vakur, etkili ve aktif temsilcisi, ilmiyle amil, ameli Salih, ahlaki fazıl, güvenilir, adaletli, hak ve hukuka saygılı, kul hakkını gözeten, ihtilafları giderici, gönülleri tatmin edici, takva libasına sarılmış, İslam Dinine hizmette sınır tanımayan kanaat önderi, gönül dostumuz değerli hocaefendimiz, geride 4 erkek ve 6 kız evlat bırakarak, 78 yaşında iken 19 Ekim 2009’da aramızdan ayrılarak Hakka yürüdü. Vuslata erdi. Maşukuna kavuştu. Cenaze namazını, Rize’nin Cumhuriyet Meydanında tarihinde görülmemiş kalabalık bir cemaat eşliğinde, vasiyeti gereği Rize Merkez Taşçıoğlu Camii emekli imam-hatibi kurra hafız Mehmet KÖSEOĞLU Hocaefendi kıldırdı. Hacaefendimizin naaşı, 20 Ekim 2009 günü Zavendik Köyü Birlik Mahallesindeki  aile kabristanlığına defnedildi.

            Hocaefendimize Allah (c.c)’dan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabr-ı cemil, ecr-i ceziller diliyoruz.

            Ruhun şad olsun hocam.